VIII Festiwal Nauki w naszej szkole

Już za nami pierwszy dzień VIII Festiwalu Nauki. Po raz ósmy organizujemy w naszej szkole Festiwal Nauki. Każdy z nich organizowany był pod innym hasłem. Myślą przewodnią poprzednich festiwali były: multimedia, odkrycia naukowe czy też ekologia. W tym roku podjęliśmy się dwóch tematów przewodnich. Pierwszy z nich to zwierzęta. Temat ten wydaje się szczególnie ważny, ponieważ uczymy się w szkole właściwego stosunku i szacunku do zwierząt. Chcemy dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Zbieramy ważne informacje na temat zwierząt, które żyją blisko nas, a także interesujemy się zwierzętami żyjącymi na całym świecie.
Drugą myślą przewodnią Festiwalu są języki obce, a właściwie potrzeba ich poznania i umiejętność porozumiewania się z ludźmi na świecie. W naszej szkole uczymy się języka angielskiego. Mamy też możliwość nauczenia się języka niemieckiego i hiszpańskiego. Ostatnio nasi nauczyciele wzięli udział w kursie migania, a wiec mamy szansę zgłębić jeszcze jeden bardzo przydatny język – MIGOWY. Za jego pomocą można się porozumiewać z osobami niedosłyszącymi i głuchymi oraz doskonalić małą motorykę u uczniów klas I-III.
O godzinie 8.00 spotkaliśmy się na holu szkoły. Powitał wszystkich Filip Bajron z klasy III a, który, będąc na wycieczce Euroweek, nauczył się wielu słów w języku Suahili i w nim właśnie zaśpiewał piosenkę.
Mieliśmy zaszczyt gościć panią Małgorzatę Greiner zastępcę Burmistrza Miasta Bielawa i kierownik Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej panią Małgorzatę Horożaniecką.
Podczas dzisiejszego spotkania wysłuchaliśmy fragmentu „Chatki Puchatka” Alana Aleksandra Milne w języku polskim w wykonaniu pani burmistrz Małgorzaty Greiner i uczennicy klasy V a Oliwii Bandury. Ten sam fragment w języku angielskim przeczytała Jagoda Siwik z klasy VI a. Następnie przeszliśmy krótki kurs migania z udziałem uczennicy V a Wiktorii Cesnajtis. W tajniki ludzkiego umysłu wprowadziła nas,  jak co roku, pani Małgorzata Horożaniecka – kierownik Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Bielawie. Na koniec pierwszej części Festiwalu odbyło się wręczenie nagród laureatom Szkolnego Konkursu Fotograficznego pod hasłem „Zwierzęta wokół nas” oraz Szkolnego Konkursu na Prezentację Multimedialną na temat „Zwierzęta bliższe i dalsze”.
Konkurs fotograficzny:
I miejsce – Aleksandra Morawiecka z klasy V c
II miejsce – Hanna Nóżka z klasy V b
III miejsce – Olek Polaczek z klasy VI b
Konkurs na prezentację multimedialną:
I miejsce – Bartek Telesiewicz, Kuba Wróbel i Amelia Ubych
II miejsce – Gracjan Leśniak, Julia i Mateusz Smagieł, Michał Słociński
III miejsce – Oliwia Marek, Weronika Furcoń i Tomasz Ratyna
Laureaci zapoznali nas ze zwycięskimi pracami. Mogliśmy usłyszeć naprawdę ciekawe informacje na temat zwierząt żyjących w Polsce i na świecie. Zapraszamy do obejrzenia zwycięskich prezentacji.
Imprezę umiliła Maja Smolińska z klasy IV c. Zaśpiewała ona w języku angielskim piosenkę, którą reprezentowała naszą szkołę na Konkursie Piosenki Obcojęzycznej. W drugiej części Festiwalu klasy IV a i IV c wybrały się się na wycieczkę do Interaktywnego Centrum Poszanowania Energii, klasa IV c udała się na wycieczkę do Szkoły Leśnej. Klasy piąte i szóste wzięły udział w spotkaniu z panem Bolesławem Grabowskim – znanym nam już podróżnikiem. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, jak fascynującym krajem jest Japonia i czy warto jest kiedyś tam pojechać. Nasi uczniowie zadawali wiele mądrych pytań. Pan Bolesław przywiózł ciekawe pamiątki, które można było dotknąć i dokładnie obejrzeć.
Pełni wrażeń po pierwszym dniu Festiwalu Nauki czekamy na atrakcje dnia drugiego.