Czytam, bo lubię

Powieść kryminalna dla dzieci i młodzieży autorstwa Joanny Chmielewskiej Nawiedzony dom opowiada o przygodach niezwykłego rodzeństwa, które wplątuje się sensacyjną intrygę. Autorka przedstawia również całą galerię niebanalnych postaci:
Janeczkę Chabrowicz – bardzo spostrzegawczą i inteligentną dziewczynkę, która potrafi zachować zimną krew w trudnych sytuacjach;
Pawełka Chabrowicza – brata bliżniaka Janeczki, którego dodatkową cechą, poza inteligencją i sprytem, jest zaradność i zmysł techniczny;
Chabra – psa myśliwskiego o świetnym węchu i inteligencji. To on pomógł Janeczce i Pawełkowi wpaść na ślad przestępców. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jaką tajemnicę kryje dom Chabrowiczów, przeczytajcie książkę Joanny Chmielewskiej Nawiedzony dom.

Znalezione obrazy dla zapytania większy kawałek świata

Większy kawałek świata to druga częścią cyklu, której bohaterkami są Teresa i Okrętka. Główne bohaterki wyjeżdżają na wakacje pod namiotem do Augustowa. Awaria samochodu znajomego, który miał je zawieźć do miejsca pobytu, powoduje, że trafiają w zupełnie inne miejsce Mazur. Na kempingu napotykają ślady tajemniczych ognisk, które okazują się być śladami działalności szajki przestępczej. Wbrew własnej woli dziewczyny zostają wmieszane w aferę kryminalną.

 

Joanna Chmielewska to autorka kryminałów, ale też książek dla dzieci i młodzieży. Jej książki cieszą się wielką popularnością i zostały przetłumaczone na wiele języków. Czytelnicy do najlepszych w całym dorobku Joanny Chmielewskiej zaliczają powieści Całe zdanie nieboszczyka i Wszystko czerwone. Bohaterką większości utworów dla dorosłych jest Joanna, architekt zatrudniony w pracowni projektowej, która zazwyczaj przypadkowo wplątuje się w niezwykłe intrygi kryminalne o międzynarodowym podłożu. Dzięki niekonwencjonalnym kobiecym metodom śledztwa Joanna rozwiązuje tajemnice licznych morderstw i kradzieży. Wszystkie utwory powieściowe Joanny Chmielewskiej były wielokrotnie wznawiane, a niektóre adaptowane dla potrzeb filmu i telewizji. Polecam książki Joanny Chmielewskiej. Można je wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielawie. Zapewnią one wam świetną zabawę, trochę dreszczyku i wiele śmiechu.

Zwyczajne życie to powieść detektywistyczna. Otwiera cykl książek o dwóch bohaterkach – licealistkach –  Teresce i Okrętce. Dziewczyny, podczas lekcji z wychowawcą, zagadały się i zupełnie niechcący zobowiązały się do zdobycia od hodowców tysiąca sadzonek drzew. Podczas wypraw do podwarszawskich sadów i ogrodników, stały się świadkami wydarzeń o charakterze kryminalnym i postanowiły na własną rękę wyjaśnić zagadkę.

 

 

 

KSIĄŻKI REKOMENDOWANE NA WAKACJE

Wakacje to idealny czas na lenistwo, ale też na nadrabianie czytelniczych zaległości. I nie chodzi tu tylko o wydawnicze aktualności czy bestsellery, ale też o pozycje, które najzwyczajniej w świecie umknęły nam w wirze najróżniejszych zadań i obowiązków.
Nauczycielom, zmęczonym ciągłym obcowaniem z nauką (i jej odbiorcami) proponuję Sekretne życie drzew i kontynuację tej pozycji, czyli Duchowe życie zwierząt Petera Wohllebena. Tym książkom trzeba poświęcić trochę więcej czasu niż kryminałom czy literaturze fantasy, ale wrażenie … imponujące.
Rodzicom, szczególnie uczniów klas 7 i 8, polecam książki, które (być może) pomogą porozumieć się z dzieckiem, które przechodzi okres buntu. Piszę być może, bo z własnego doświadczenia (jestem matką dorosłych już dzieci – córki i syna) wiem, że porady, zawarte w książce, należy modyfikować, dopasowywać do naszych dzieci. Wskazówki, które czytałam jako matka dorastających dzieci, bardzo mi się przydały, by nawiązać z nimi dialog. Rekomenduję rodzicom książkę Aleksandry Piotrowskiej, która w rozmowie z Ewą Świerżewską pomaga zrozumieć nastolatka – Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć oraz książkę Adele Faber i Elaine Mazlish, które, piszą o zagubieniu, o pragnieniu akceptacji, o młodzieńczym buncie, przekorze i potrzebie w Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały, jak słuchać, żeby z nami rozmawiały
Uczniom polecam powieści Juliusza Vernego, znanego z powieści W osiemdziesiąt dni dookoła świta. Sięgnijcie po Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi i Podróż do wnętrza Ziemi. Obie pozycje doczekały się wielu ekranizacji, a to już jest argument, że warto je przeczytać. Wszystkie proponowane pozycje dostępne są w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielawie

 

 

LEKTURY OBOWIĄZKOWE I UZUPEŁNIAJĄCE DO KLASY VII i VIII

NOWA PODSTAWA PROGRAMOWA–JĘZYK POLSKI–SZKOŁA PODSTAWOWA

KLASA VII
Lektura obowiązkowa:

Charles Dickens, Opowieść wigilijna
Aleksander Fredro, Zemsta
Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII
Ignacy Krasicki, Żona modna
Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, Pan Tadeusz (historia Polski)
Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik
Stefan Żeromski, Siłaczka
Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta

Lektura uzupełniająca:

Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna
Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze
Helena Keller, Widzieć przez trzy dni
Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów
Beata Obertyńska, Z domu niewoli (fragmenty)
Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy
Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty)
Wybór innych tekstów kultury

KLASA VIII
Lektura obowiązkowa:

Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz
Juliusz Słowacki, Balladyna
Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę
Stefan Żeromski, Syzyfowe prace
Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka.

Lektura uzupełniająca:

Bogdan Bartnikowski, Dzieciństwo w pasiakach
Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty)
Suzanne Collins, Igrzyska śmierci
Arkady Fiedler, Dywizjon 303
Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość (fragmenty)
Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 – 5 IV 1945 (fragmenty)
Nela Mała Reporterka, Nela na kole podbiegunowym
E.-E. Schmitt, Oskar i pani Róża
Wybór innych utworów tekstów kultury, w tym wierszy współczesnych poetów i reportaży.

Zanim wprowadzisz do domu kota

Lubisz koty? Koniecznie musisz przeczytać książki Dawida Ratajczaka Jak wytresować kota? i Jak wytresować kota? 2. Autor, doświadczony właściciel dwóch futrzaków, dzieli się z czytelnikami swoim doświadczeniem w obcowaniu z kotami i niezwykłymi spostrzeżeniami dotyczącymi Mruczków. W książce znajdziecie odpowiedzi na takie pytania jak: czy kota można wyprowadzić na spacer?, czy kota można wykąpać?, czy kota można odchudzić? Znajdziecie też rozpisany, co do minuty, dzienny harmonogram kota i odpowiedź na pytanie, dlaczego kot nie zarabia na swoje utrzymanie. To zabawne i jednocześnie ciekawe książki i dla właścicieli kotów, i dla tych, którzy będą nimi w przyszłości. Koty rządzą!

Książkę możesz wypożyczyć tutaj http://mbp.bielawa.pl/

Poznaj swoje dziecko

Wakacje to okres, kiedy mają Państwo więcej czasu  dla siebie. Możecie poświęcić go na ciekawą lekturę, taką, która pomoże Wam wesprzeć rozwój Waszego dziecka. Książki te znajdziecie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielawie.

  • Niestworzone historie – bajki edukacyjne – red. B. Ziółkowska,
  • Zaczarowany róg Kamila – terapeutyczne opowiadania na dobranoc – E. Meyer-Glitza,
  • Bajki pomagają dzieciom. Opowieści, które uzdrawiają, pocieszają i dodają odwagi – C. Nitsch,
  • Nietoperzyca Kala i piękno uważności –  A. Pawłowska,
  • Balsam dla duszy – J. Canfield,
  • Czytajmy dzieciom! Bajki, które leczą”cz.1 i cz.2 – D. Brett,
  • Jak mówić żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły –  A. Faber, E. Mazlish,
  • Dziecko w sieci – B. Danowski, A. Krupińska,
  • 5 Największych problemów u dzieci. Poradnik dla nauczycieli, wychowawców i rodziców – D. Nosowska, R. Kreczman-Madej,
  • Gimnastyka dla języka – wiersze M. Strzałkowskiej – audiobook logopedyczny,
  • Wierszyki na giętkie języki –  M. Polaski,
  • Wierszyki łamiące języki – M. Strzałkowska,
  • Seria DUŻE LITERY – Reksio, najlepsze przygody, Bajki na dobranoc,
  • Byk jak byk: rzecz nie całkiem poważna o całkiem poważnych błędach językowych, – A. Frączyk
  • Jedna literka, a zmiana wielka –  A. Frączyk

Pozostań dzieckiem jak najdłużej!

 

Mały Książę to jedna z najlepszych książek dla dzieci. Podoba się ona nie tylko młodym, ale i starszym czytelnikom. Za nakręcenie jej ekranizacji zabrał się Mark Osborne, autor Kung Fu Panda. Pomysł na fabułę był nietypowy – zamiast zrobić typową ekranizację nakręcono coś w rodzaju kontynuacji.

Akcja toczy się we współczesności, wiele lat po wydarzeniach przedstawionych w lekturze. Film opowiada o małej dziewczynce, która zaprzyjaźnia się z ekscentrycznym staruszkiem z sąsiedztwa – Pilotem. Nowy znajomy opowiada jej o niezwykłym świecie, gdzie wszystko jest możliwe. Świecie, do którego dawno temu zaprosił go przyjaciel – Mały Książę. Tak zaczyna się magiczna i pełna przygód podróż dziewczynki do krainy jej własnej wyobraźni i do świata bajkowego Małego Księcia.

 

Cała Polska czyta dzieciom?

Warto zaglądać na stronę http://www.calapolskaczytadzieciom.pl Polecamy ją zarówno dzieciom jak i rodzicom. Znajduje się tam m.in. Złota Lista, czyli katalog książek, które (poza tym, że dają radość) rozwijają wyobraźnię, wywołują śmiech i skłaniają do refleksji. Spośród wielu pozycji, które się tam znalazły, proponujemy lekturę Ferdynanda Wspaniałego Ludwika Jerzego Kerna. Ta książka była popularna w czasach waszych … dziadków. Zachęcamy do jej lektury wszystkich, którzy lubią zwierzęta a przede wszystkim psy.

Posłuchaj fragmentu książki „Ferdynand Wspaniały” na stronie

http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/ckfinder_pliki/files/mp3/kolekcja_cpcd/ferdek.mp3

ZABIERZ KSIĄŻKĘ NA FERIE!!!

Oceny wystawione – uff… Klamka zapadła, w kwestii ocen nie da się nic więcej zrobić. Ale rozpoczynają się ferie 😆 i mamy mnóstwo wolnego czasu. Może zatem warto rozważyć propozycję szkolnej biblioteki, która poleca dobre książki. Książka to niezwykła rzecz – może wywołać uśmiech, złość, rozczarowanie. Potrafi też wzruszyć i zaintrygować, przenieść w inny świat. Zachęcamy do lektury, między innymi książek zakupionych w ramach realizacji projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej pt. Książki Naszych Marzeń.

Śmiech to zdrowie!

Książki można czytać samemu lub, dzięki dobrodziejstwu nowoczesnej technologii, zdać się na innych, którzy chcą nam coś przeczytać. Zachęcam do wysłuchania cyklu książek, której bohaterem jest Hania. Hania Humorek.

Hania Humorek ma zmienne nastroje, cięty język i kolekcjonuje plastry. Książka Megan McDonald to zabawna historia o dziewczynce z fantazją i niesłychanymi pomysłami. Ma z ich powodów czasami potworne kłopoty  Jednak trzeba przyznać, że nie zawsze Hania jest winna problemów. Historia Hani wiele zyskuje w interpretacji Julii Kamińskiej, która, czytając książkę,  dodaje bohaterce łobuzerskiego wdzięku. Julia Kamińska czyta w dobrym tempie, nie przesadza z wczuwaniem się w postacie, słucha się tego wykonania z przyjemnością i nie nuży nawet przy kolejnym odtworzeniu. Bo znajomość z Hanią Humorek należy podtrzymywać dla własnego dobrego humoru.

 

 Zamiast Cavin sam w domu.

Na święta klasyk Opowieść wigilijna K. Dickensa. I znowu film a nie książka.
Stary, bardzo skąpy, oschły i źle nastawiony do ludzi kupiec Ebenezer Scrooge w dzień Wigilii Bożego Narodzenia oddaje się ulubionemu zajęciu – podliczaniu zysków. Niespodziewanie odwiedza go duch byłego wspólnika, Marleya. Zjawa przestrzega go przed kontynuowaniem egoistycznego stylu życia. Zapowiada także przybycie trzech kolejnych duchów, które pomogą Scrooge’owi zrozumieć prawdziwy sens ludzkiej egzystencji. Ta przepowiednia zaczyna się spełniać, co wywoła w życiu kupca szereg poważnych konsekwencji…
W polskiej wersji językowej głosów użyczyli znani polscy aktorzy: Piotr Fronczewski jako Scrooge, Jan Peszek jako Cratchit, Grzegorz Damięcki jako Fred, Anna Dereszowska jako Belle.
„Opowieść wigilijną” (2009) wyreżyserował: Robert Zemeckis

Grunt to rodzinka.

Księga dżungli Rudyarda Kiplinga to barwna opowieść o przygodach Mowgliego, zagubionego w indyjskiej dżungli chłopca, którego przygarnia wilcza rodzina. Książka jest lekturą czyli pozycją obowiązkową do przeczytania. Zatem nie tyle zachęcam do jej przeczytania, ile obejrzenia kolejnej ekranizacji. Dzieło Kiplinga od ponad stu lat inspiruje twórców. Doczekało się kilku ekranizacji. Najnowsza pochodzi z 2016 roku. Jej reżyserem jest Jon Favreau a producentem Walt Disney Pictures.
Tę wersję można obejrzeć w telewizji, o ile ma się dostęp do HBO. Gorąco polecam.

Kochać, to tak łatwo powiedzieć.

Weź byka za rogi.

bull-46368_960_720Wszyscy popełniamy błędy czyli robimy byki, gdy piszemy albo mówimy. Ważne jest jednak, by wziąć byka za rogi i zmierzyć się z problemem. Książeczka Agnieszki Frączek „Byk jak byk. Rzecz nie całkiem poważna o całkiem poważnych błędach językowych” opowiada o kilku najczęściej popełnianych błędach. W żartobliwksiazka_503_776bdy i ciekawy sposób wyjaśnia, dlaczego np. zwrot ubrać spodnie czy wyrażenie miesiąc luty jest niepoprawne. Jak sama autorka pisze: „Ta książka ma uczyć” .Agnieszka Frączek robi to wykorzystując znaną łacińską maksymę ucząc bawić. Zatem mamy rzecz o poważnych sprawach, ale na wesoło. Agnieszka Frączek jest poważnym naukowcem z tytułami, ale chętnie popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie wśród najmłodszych. Za pomocą dowcipnych wierszyków pisze o homonimach, frazeologizmach i przysłowiach. Stworzyła także serię książek logopedycznych Jest laureatką Nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.

 

 Z Borejkami nikt nie wie, co się zadzieje.

Małgorzata Musierowicz debiutowała w połowie lat 70. XX w. powieścią Małomówny i rodzina, wkrótce potem rozpoczęła cykl humorystycznych powieści Jeżycjada, zwany tak od nazwy poznańskiej dzielnicy Jeżyce, w której mieszkają jego bohaterowie. Musierowicz napisała także wiele książek dla młodszych dzieci. W 1982 roku na Listę Honorową im. Hansa Christiana Andersena wpisano Kwiat kalafiora. Za swoje książki Małgorzata Musierowicz otrzymała wiele nagród, m.in. za drugą, Kłamczuchę, przyznano jej Złote Koziołki. Jej książka pt. Noelka została wpisana na polską listę Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych (IBBY). Jej powieści zostały przetłumaczone na wiele języków.
Na wniosek dzieci została Kawalerem Orderu Uśmiechu w 1994 roku. W 2008 roku została odznaczona Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości.

Kwiat kalafiora to trzeci tom cyklu Jeżycjada. W Kwblog_kx_3791180_4819483_tr_51442iecie kalafiora czytelnicy Jeżycjady po raz pierwszy spotykają rodzinę Borejków. Główną bohaterką jest Gabrysia Borejko, najstarsza z czterech sióstr, przeżywająca rozterki sercowe i problemy w szkole. Do jej zmartwień dochodzi także konieczność opieki nad domem i młodszym rodzeństwem, gdy pani Borejko trafia na dłużej do szpitala. Gabrysia, starając się zapanować nad wszystkim, stopniowo odkrywa, jak bardzo była wyręczana w domowych obowiązkach przez zapracowaną matkę. Wokół pogodnej, chętnej do pomocy innym i lubiącej się śmiać Gabrysi gromadzi się grupka przyjaciół. Wspólnie zakładają grupę ESD – Eksperymentalny Sygnał Dobra, towarzystwo dyskusyjne, mające badać wpływ uśmiechu (sygnału dobra) na innych ludzi. Tytuł książki pochodzi od złośliwej uwagi, którą rzuca w twarz Gabrysi Janusz Pyziak, kolega z sekcji koszykarskiej, rozgoryczony brakiem efektów swoich zabiegów mających na celu zawrócenie dziewczynie w głowie. Skompromitowany przez Gabrysię przed całą żeńską drużyną koszykarską, mówi jej, że jest prozaiczna jak kalafior.

Książka moim oknem na świat.

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. 2 kwietnia to również dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, autora baśni znanych dzieciom na całym świecie. Co roku inny kraj jest gospodarzem Dnia Książki dla Dzieci. Jego zadaniem wówczas jest zaprojektowanie i rozesłanie do innych krajów plakatu z mottem. Polska była gospodarzem tego dnia w roku 1980, motto „Książka moim oknem na świat” wymyślił Wojciech Żukrowski, plakat projektował Jerzy Czerniawski.

3292-Miedzynarodowy_Dzien_Ksiazki_Dla_Dzieci

W 2015 roku gospodarzem dnia były Zjednoczone Emiraty Arabskie, plakat projektowała Nasim Abaeian, a autorką przesłania „Mówimy wieloma językami i różni nas pochodzenie, ale opowiadamy te same historie” była Marwa Obaid Rashid Al Aqroubi –  dyrektor Departamentu Rozwoju Biznesu zaangażowana w organizowanie i prowadzenie nagrody literackiej Etisalat oraz w kampanię „Czytam, Marzę, Tworzę”, sama też pisze książki.

Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej będzie w 2016 roku Brazylia. Mottem tej edycji jest „Dawno, dawno temu…”, a autorką adresowanej do dzieci wiadomości jest Luciana Sandorini. Plakat patronujący Dniu Książki dla Dzieci w tym roku stworzył Ziraldo.

d50fb78a75

indeks

Ferdynand Wspaniały

Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” założona w grudniu 1998 r. przez Irenę Koźmińską, stworzyła Złotą Listę książek, które, zdaniem Fundacji, „uczą dzieci czegoś dobrego, pobudzają do refleksji lub śmiechu, doskonalą język, rozwijają wyobraźnię, przynoszą dobre wzorce zachowań – życzliwości, uczciwości, mądrości, odwagi”.
„Złota Lista” nie jest ustanowiona raz na zawsze. Fundacja zachęca rodziców, i nie tylko, do dzielenia się swymi uwagami np. o tym, jak dzieci reagują na poszczególne książki, co im się podoba, a co nie wzbudza zainteresowania.
Na liście znajdują się zarówno książki wydane współcześnie jak i te starsze, książki Waszych babć. Chcę Wam przedstawić jedną z nich i zachęcić do czytania.

Composite

Ferdynand Wspaniały to książka autorstwa Ludwika Jerzego Kerna, wydana po raz pierwszy w 1963 roku czyli ponad pół wieku temu.
Książka opowiada o przygodach psa Ferdynanda, który marzy o tym, by zostać człowiekiem. Swoje marzenia spełnia we śnie. Staje wtedy na dwóch łapach, zakłada ubranie i w tym ubraniu wyrusza na miasto. Napotkani ludzie biorą go za człowieka. Ferdynand przeżywa liczne, często bardzo śmieszne przygody i poznaje wiele ciekawych osób. Rysunki do przygód Ferdynanda wykonał Kazimierz Mikulski.

 

scroll-307481_960_720

Wszyscy lubią komiksy.

 „Fistaszki” to komiks, który stworzył Charles Schulz. Części komiksu ukazywały się od 2 października 1950 do 13 lutego 2000 roku. Głównymi bohaterami utworu są pies rasy beagle o imieniu Snoopy i jego właściciel Charlie Brown – potulny, ale nerwowy facet, któremu brak pewności siebie.
„Fistaszki” uznawane są za jeden z najpopularniejszych komiksów. Ukazały się w wydaniach ponad 2 600 gazet (m.in. w „Gazecie Wyborczej”), miały 355 milionóindeksw czytelników w siedemdziesięciu pięciu krajach i zostały przetłumaczone na dwadzieścia jeden języków.
Na sukces „Fistaszków” wpłynęły także specjalne programy telewizyjne tworzone na bazie tego utworu, emitowane w określonych porach roku, np. w trakcie świąt Bożego Narodzenia.

Na ekrany kin wszedł właśnie film inspirowany komiksem. I, choć recenzenci mają bardzo różne opinie na temat filmu, warto go obejrzeć, by móc porównać komiks z filmem.

Chodź, pomaluj mój świat!

fourth-advent-160887__180

Ostatnio bardzo modne stały się książki – kolorowanki. Kolorują już nie tylko dzieci, za kolorowanie wzięli się również dorośli. Psycholodzy potwierdzają, że kolorowanki mają bardzo dobry wpływ zarówno na dzieci jak i na dorosłych – poprawiają humor, uspokajają, ułatwiają koncentrację, zwiększają kreatywność i wiarę we własne siły.
Kolorowanką, która rozpoczęła światową koloromanię był, „Tajemny ogród” Johanny Basford.
Taka książka może być ciekawym prezentem dla mamy, taty czy starsHarry Potter. Książka do kolorowaniazego rodzeństwa. Wystarczy przygotować kredki (mazaki, pisaki, cienkopisy i co tam jeszcze do kolorowania znajdziemy w piórniku) i po wigilijnej wieczerzy zaprosić wszystkich do wspólnej zabawy.
Fani Harry’ego Pottera dostali od wydawcy wspaniały podarunek – książkę do kolorowania stworzoną na podstawie filmów, które pokochały miliony widzów.

Harry Potter. Książka do kolorowania.

Jeszcze raz możemy przeżyć przygody z trójką bohaterów, poszperać w zakamarkach Hogwartu, dotknąć fantastycznych zwierząt czy magicznych przedmiotów. Wystarczy wziąć kredkę i …

 

Na tropie zagadek.

DSC_0172Biuro detektywistyczne Lassego i Mai to seria książek detektywistycznych przeznaczonych dla młodszych dzieci. Akcja utworów rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowe – Lasse i Maja – to przyjaciele z jednej klasy. Wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Każda historia dotyczy ciekawego wydarzenia i poprzedzona jest prezentacją bohaterów, a szczegółowe plany, mapa i schematy pomagają czytelnikowi zorientować się w topografii i brać niemal czynny udział wrozwikłaniu zagadki. Martin Widmark, autor serii, znalazł sposób na intrygującą historię z zagadką opisaną prostym, zrozumiałym językiem i został doceniony przez młodych czytelników, którzy głosowali na jego książki. W maju 2011 roku ogłoszono, że Widmark został uznany za najlepszego pisarza roku 2010 w kategorii 6 +. Zalety serii to duża czcionka, liczne ilustracje i ciekawe rozwiązania graficzne a dobrze opisana przygoda i bardzo staranne wydanie zachęcają początkującego czytelnika do lektury.   W bibliotece szkolnej dostępnych jest 15 pozycji z serii. Między innymi: Tajemnica miłości, Tajemnica mumii, Tajemnica meczu czy Tajemnica złota. Serdecznie zapraszamy.

Ach, ten Karolek.

pobrane-1Koszmarny Karolek  to seria książek amerykańskiej autorki książek dla dzieci Franceski Simon Opowiada o niesfornym chłopcu imieniem Karolek. Główny bohater ma głowę pełną niecodziennych i niezwykłych pomysłów. Z pomocą w ich realizacji przychodzą mu koleżanki i koledzy z klasy: Wredna Wandzia, Bezwzględny Bolo, Chciwy Henio i Muskularny Miecio. Brat Karolka – Doskonały Damianek – jak może stara się przeszkodzić w realizacji pomysłów starszego brata. Jeśli chcecie bliżej przyjrzeć się przygodom niesfornego chłopca, sięgnijcie do cyklu książeczek o okropnym synku rodziców, którzy pragną uczynić z niego grzecznego chłopca i nie zawsze im się to udaje. Do tej pory ukazało się kilkanaście pozycji książki. W naszej bibliotece możecie wypożyczyć m.in. Koszmarny Karolek i nawiedzony dom, Koszmarny Karolek i wizyta królowej, Koszmarny Karolek i dożarte żarty, Koszmarny Karolek i ARCYDOŻARTE żarty, Koszmarny Karolek niepokoi nieboszczyka.