JESTEM KULTURALNY, JESTEM Z CZWÓRKI

Nie samą nauką uczeń żyje. Opuszczenie szkolnej ławki nie tylko obniża stres i napięcie związane z codziennymi wyzwaniami, pozwala także uczestniczyć w ważnych, ale też przyjemnych, wydarzeniach kulturalnych. A było ich mnóstwo w tym roku szkolnym. Większość została zaprezentowana na naszej stronie internetowej. Na koniec roku szkolnego warto jednak dokonać tzw. summa summarum. Należy wspomnieć choćby wyjścia do kina czy do teatru, zwiedzanie muzeów, uczestnictwo w różnego rodzaju warsztatach, zajęciach czy wycieczkach krajoznawczo – edukacyjnych.
Wspólnie oglądnęliśmy wzruszający film Cudowny chłopiec i kilka adaptacji teatralnych szkolnych lektur (Staś i Nel, Królewicz i żebrak, Chłopcy z Placu Broni). Regularnie odwiedzaliśmy miejską bibliotekę, która zawsze przygotowywała dla nas ciekawą ofertę np. zajęcia warsztatowe Spotkania z historią – 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z wielką przyjemnością gościliśmy w szkole muzyków przybliżających nam różne nurty w muzyce. Po ich występach wracaliśmy na lekcje rytmicznie podskakując lub podśpiewując znane standardy. Dbaliśmy też o to, by tradycji stało się zadość. Zorganizowaliśmy Dzień Chłopca, dyskotekę andrzejkową, mikołajki, klasowe wigilie, zabawę karnawałową dla młodszych i starszych, Dzień Kobiet (a raczej Dziewczyn). Wystawiliśmy jasełka i zaprosiliśmy mieszkańców na wspólne kolędowanie. Dbaliśmy też o to, by nie umknęły naszej uwadze ważne wydarzenia historyczne np. Święto Odzyskania Niepodległości czy Konstytucji 3 Maja. W czerwcu wzięliśmy udział w Derbach dla Niepodległej i wysłuchaliśmy w Teatrze Robotniczym koncert Polonezików.


W szkole też się dużo działo. Dbał o to Samorząd Uczniowski, który między innymi zorganizował Światowy Dzień Uśmiechu, obdarowując każdego ucznia naklejką z uśmiechem, konkurs klasowy na najciekawszą i największą kartkę świąteczną a z okazji Dnia Wiosny zaprosił do tworzenia rymowanek, wierszyków i plakatów oraz wspólnej zabawy na sali gimnastycznej.
Odbył się też, kolejny już, Festiwal Nauki, impreza, w którą zaangażowani są nauczyciele i uczniowie. W tym roku festiwal zdominowała ekologia. Relacje z jego przebiegu można zobaczyć na naszej stronie. Flagową imprezą, kończącą rok szkolny, są Koniczynki czyli gala uczniów, którzy osiągają najwyższe wyniki w nauce i sporcie – swoiste święto uczniów, nauczycieli i rodziców.
Zwiedzaliśmy też Polskę. Młodsze klasy poznawały ciekawe miejsca małej ojczyzny – Złoty Stok, Wałbrzych, Kudowa Zdrój. Starsi zaś wybrali się w góry i nad morze – Szklarska Poręba, Srebrna Góra, Kraków Zakopane, Jastrzębia Góra. Podróże, jak mówią, kształcą. Dzięki nim mogliśmy zobaczyć Sukiennice, Wawel w Krakowie, dom papieża Polaka w Wadowicach, fokarium na Helu, katedrę w Oliwie oraz bawić się i jednocześnie uczyć w ExploraParku w Wałbrzychu czy na trasie „Szlakiem Ginących Zawodów” w Kudowie.
Za nami bardzo pracowity rok. Wszystkim, organizującym kulturalne życie szkoły, dziękujemy za zaangażowanie, pracę i pomysłowość.