DZIEŃ FLAGI

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest jednym z najmłodszych polskich świąt narodowych. Obchodzimy go 2 maja, począwszy od 2004 roku. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Chociaż 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, organizowane są w tym dniu różnego rodzaju imprezy a biało-czerwone flagi wywieszane są nie tylko w miejscach publicznych, ale również na gankach domów i na balkonach w blokowiskach, niekiedy również przy lusterkach samochodowych. W niektórych miejscach z okazji Dnia Flagi odbywają się rozmaite akcje o charakterze patriotycznym, na przykład szycie jak największej flagi czy musztry paradne. W ten sposób okazujemy szacunek naszej fladze.
W ostatnich latach powszechne stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej.
Poradnik, jak samodzielnie zrobić kokardę narodową, można znaleźć  tutaj
Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny – czerwonego. Barwy te są takie same jak kolory godła państwowego (biały orzeł na czerwonym polu). Kolor biały symbolizuje w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie a czerwony oznacza odwagę i waleczność.