Za nami VII Festiwal Nauki…

W tym roku szkolnym Festiwal odbywał się pod hasłem „Z ekologią na ty…”, ale… ponieważ jest to święto Nauki przez duże N, nie zabrakło wielu innych dziedzin naukowych dostarczających emocji i wrażeń. Przygotowania do festiwalu zaczęły się już z dużym wyprzedzeniem.  Uczniowie klas IV-VII mieli okazję wziąć udział w dwóch konkursach przyrodniczo- plastycznych zorganizowanych przez nauczycielkę przyrody panią Elżbietę Zych. Pierwszy z nich to konkurs na prezentację multimedialną na temat „Alternatywne źródła energii”. Konkurs ten przeznaczony był dla uczniów, którzy świetnie radzą sobie z technologią informacyjną, a do tego nie obca jest im ekologia i ochrona środowiska.  Drugi konkurs polegał na wykonaniu stroju z odpadów – coś dla uczniów z uzdolnieniami plastycznymi, a przede wszystkim pomysłowych i z polotem. W tym samym czasie odbyły się konkursy matematyczne zorganizowane przez  panią Marię Osiewałę i panią Katarzynę Wałowską. Pierwszy z nich to konkurs plastyczny pt. „Ciekawa matematyka” Drugi – konkurs na filmik  „Tak widzę matematykę”. Trzeci zaś konkurs to „Mistrz matematyki”.

25 maja odbył się pierwszy moduł Festiwalu Nauki. W tym dniu uczniowie uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach z różnych przedmiotów. Zajęcia te miały za zadanie pokazanie dzieciom, jak pasjonująca może być nauka, a zdobywanie wiedzy  nie musi być nudne!

Drugi moduł Festiwalu odbył się 28 maja. W tym dniu zaszczyciły nas swoją obecnością panie: Jadwiga Horanin – zastępca Burmistrza Miasta Bielawa, Ewa Kowalik – dyrektor MZPO w Bielawie oraz Małgorzata Horożanieca – kierownik PPP w Dzierżoniowie, filia w Bielawie. Społeczność szkolna i goście  poznali laureatów konkursów, którzy zaprezentowali swoje prace, prezentacje i filmiki. Odbył się pokaz mody z odpadów, a jury wyłoniło zwycięzców. Trzeba przyznać, że kreatywność naszych „młodych projektantów” jest imponująca. Mieliśmy także okazję posłuchać fragmentów bardzo ciekawej książki pt. „Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena w wykonaniu pani burmistrz Jadwigi Horanin oraz ucznia Maćka Wilka. Z fragmentów książki dowiedzieliśmy się, co czują i jak komunikują się ze sobą drzewa. Polecamy! W tej części odbyliśmy także krótki kurs migania poprowadzony przez panie: Martę Gucwę i Dominikę Boczulę. Mieliśmy także, jak co roku, okazję uczestniczyć w zabawach i grach prowadzonych przez panią Małgorzatę Horożaniecką, które pokazały jak ćwiczyć umysł. W drugiej części dnia uczniowie brali udział w spotkaniu z podróżnikiem panem Bolesławem Grabowskim, który opowiadał dzieciom o swoich podróżach do Afryki. Były też spotkania w Bibliotece Miejskiej, na Policji, a także wykład o alternatywnych źródłach energii prowadzony przez pana Wojciecha Kiliana z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, spotkanie z leśniczym, wizyta w parku linowym i przepompowni.

Festiwal Nauki za nami, przed nami wakacje… A po nich? Nowe pomysły na kolejny festiwal. Bo czas płynie szybko i ani się nie obejrzymy i minie rok i kolejny festiwal zaskoczy nas czymś ciekawym. Życzymy wszystkim miłych wakacji, nowych przyjaźni, tysiąca wrażeń podczas podróży małych i dużych, a naszym pasjonatom naukowych – nowych odkryć naukowych i wielu ciekawych pasji

Elżbieta Zych

koordynator Festiwalu

Zdjęcia w Galerii.