Spotkanie z królową Bajkolandii

30 marca 2017 r. w ramach projektu ,,Cała szkoła czyta dzieciom” odbyło się w naszej szkole spotkanie czytelnicze klas II. Dzień ten był szczególnie ważny z dwóch powodów. Po pierwsze – odbyło się kolejne wielkie czytanie, a po drugie zaszczycili nas swoją obecnością szczególni goście: wizytator Kuratorium Oświaty – p. Danuta Skrobacka, dyrektor szkoły – p. Elżbieta Niemczyk, wicedyrektor – p. Monika Stachowska oraz uczniowie klasy I ze swoją wychowawczynią p. Urszulą Januszewską. Pierwszaki poznały już większość liter i zaczynają samodzielnie czytać.

Drugoklasiści zaprosili młodszych kolegów na spotkanie czytelnicze, by ich zainteresować, zaciekawić i zachęcić do czytania. Klasa II a powitała wszystkich gości piosenką ,,Witajcie w naszej bajce”, której nauczyli się podczas spotkań czytelniczych w bibliotece szkolnej. Uczniowie klas drugich ogłosili w tym dniu, że ich kraina czytelnicza to BAJKOLANDIA i postanowili mianować dyrektor szkoły panią Elżbietę Niemczyk  na KRÓLOWĄ BAJKOLANDII. Po koronacji rozpoczęła się część główna. Uczniowie klas drugich przygotowali prezentacje wybranych książek dla dzieci zachęcając w ten sposób do zainteresowania się daną pozycją.  Były to: ,,Czerwony Kapturek”, ,,Kubuś Puchatek” oraz ,,Akademia Pana Kleksa”. Przedstawiciele klas, przebrani za główne postacie prezentowanych książek, czyli Pana Kleksa, Kubusia Puchateka i Czerwonego Kapturka zasiedli w orszaku Królowej. Zaś do przeczytania fragmentów utworów zaproszone zostały: p. Emilia Seroczyńska, wicedyrektor p. Monika Stachowska oraz p. Małgorzata Witek. Z każdej lektury wypływały życiowe mądrości, które w formie rymowanek przedstawiły klasy drugie. Najmłodsi goście – uczniowie klasy pierwszej – z wielkim zainteresowaniem obejrzeli całe wydarzenie i z pewnością uważnie słuchali, bo potrafili pięknie odpowiadać na pytanie: Dlaczego warto czytać? Wiedzieli, że poprzez czytanie poznajemy świat, że rozwijamy swoją wyobraźnię, że poznajemy coraz to nowych bohaterów i wspólnie z nimi przeżywamy różne przygody, że czytając uczymy się pięknie wypowiadać. Zwrócili również uwagę na to, że czytanie to jedna z form spędzania wolnego czasu. Oczarowana pani dyrektor, jako Królowa, miała wrażenie, że wybrane postacie bajkowe ożyły i czuła się jak w prawdziwym Królestwie – Bajkolandii. Natomiast na zakończenie, już jako dyrektor, była dumna z najmłodszych uczniów szkoły, pierwszoklasistów i drugoklasistów, którzy chętnie poszerzają swoje horyzonty, wiedzą, że z książką można miło spędzić wolny czas, że poznają świat czytając i słuchając, gdy czytają im inni.

H. Kowalska

Zdjęcia w Galerii.