Podróżowali w czasie…

 
W poniedziałek, 6 czerwca br., uczniowie kl. 7a, 7b, 7c i 7d przenieśli się w czasie do… średniowiecza.
A wszystko to za sprawą wizyty w Średniowiecznej Osadzie Górniczej w Złotym Stoku, na którą składają się urządzenia zbudowane w skali 1:1, które niegdyś były używane do prac przy wydobywaniu złota, np. dźwig ręczny, 15-metrowy kierat czy ważące 3 tony koło deptakowe. Uczniowie siłą własnych rąk i nóg mogli wprawiać maszyny w ruch, co im się z sukcesem udawało, choć nie było to wcale takie łatwe zadanie! 💪
Nie brakło również atrakcji w postaci Labiryntu strachu 👻, z którego to trafiliśmy wprost do Chaty kata, w której mogliśmy zobaczyć dawne narzędzia tortur.😱
Po zwiedzaniu Osady przeszliśmy do kopalni złota. Podziemna Trasa Turystyczna obejmuje zwiedzanie 500-metrowego odcinka Sztolni Gertruda, w której zobaczyliśmy ekspozycję map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku, narzędzia i lampy górnicze, piece do wytapiania złota i wózki transportowe oraz wiele innych eksponatów. Kolejną atrakcją był skarbiec – to tutaj można zobaczyć 1066 „złotych” sztabek odpowiadających 16 tonom złota uzyskanym w ciągu całego czasu pracy kopalni, tj. przez ok. 1000 lat!
W Sztolni Czarnej widzieliśmy jedyny w Polsce podziemny wodospad, a na powierzchnię wyjechaliśmy podziemną kolejką.
Na koniec poznaliśmy tajniki pracy w mennicy podczas wybijania dukatów ze złota.
„Ozłoceni”, niektórzy ze złotem w kieszeni 😉, wróciliśmy do domów. I nawet kapryśna pogoda nie popsuła nam dobrej zabawy tego dnia! 😁