Byliśmy na dalekiej północy!

Czy żeby poznać zwyczaje Lapończyków trzeba się wyprawić aż na daleką Północ Europy? Otóż nie! 20 listopada br. przekonali się o tym uczniowie kl. IV a i IV b, odwiedzając lapońską wioskę Kalevala w maleńkiej miejscowości Borowice, niedaleko Karpacza.
Wizyta rozpoczęła się od krótkiej rozgrzewki w pięknej zimowej scenerii, po czym uczniowie udali się do wielkiego namiotu lapońskiego, gdzie zostali poczęstowani gorącym kakao i owocami. Podczas zwiedzania wioski czekało na nich wiele atrakcji, m.in. ścieżka sensoryczna, Domek Muminka, wiszące namioty, fińska sauna, a także nauka liczenia do trzech w języku fińskim oraz budowanie lapońskiej wioski z drewnianych klocków – zajęcia edukacyjne rozwijające umiejętność pracy w grupie oraz komunikowania się. We wszystkich działaniach dzieciom wiernie towarzyszył mieszkaniec tego miejsca – pies rasy husky, Kaleval, który bez wątpienia stał się ulubieńcem wszystkich czwartoklasistów.
Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Zabawek w Karpaczu, w którym można było zobaczyć m.in. zabytkowe, porcelanowe lalki, figurki szopkowe liczące 300 lat, urocze misie i inne zabawki z całego świata.
Po całodziennej wyprawie uczniowie wrócili do domów nieco zmęczeni, ale uśmiechnięci i pełni pozytywnych wrażeń.

Oprac. I.Wojtan-Zgłobica

Zdjęcia w Galerii.