Miko艂ajkowo, piernikowo z najlepszymi 偶yczeniami od klas 5 a i 8 b 馃槉

Ma艂e, kameralne, urz膮dzone klimatycznie wn臋trze i wszechobecny zapach piernika to pierwsze wra偶enia po wej艣ciu do Piernikarni 艢l膮skiej w Niemczy. To 艣liczne miejsce, kt贸rego celem jest przywracanie tradycji regionu, powsta艂o dzi臋ki zaanga偶owaniu prawdziwej mi艂o艣niczki piernikarstwa i historyka sztuki Karoliny Klimek.
Zwiedzanie zacz臋li艣my od obejrzenia ekspozycji. W sali wystawowej zobaczyli艣my r贸偶norodne, misternie rze藕bione formy do robienia piernik贸w, st贸艂 do wyciskania form, mi臋dlarnie do rozgniatania ciasta. Na tablicach prezentowana jest historia piernikarstwa na 艢l膮sku.
Czas na warsztaty!馃榿
Pod czujnym okiem w艂a艣cicielki rozgniatali艣my korzenne przyprawy i mieszali艣my w drewnianej dzie偶y sk艂adniki. Nast臋pnym etapem by艂o w艂asnor臋czne wyrobienie ciasta i formowanie go wedle starych wzor贸w za pomoc膮 tradycyjnych klock贸w piernikarskich.
Warsztaty wyrabiania historycznych piernik贸w pozwoli艂y zanurzy膰 si臋 nam w dawnej tradycji regionu, a tak偶e prze偶y膰 niezapomnian膮 przygod臋.
Tu historia ma aromat i smak!馃檪馃憤