Zegar jodowy

 

Jest to jedno z naszych ulubionych eksperymentów. Kilka razy robiliśmy je z na zajęciach koła przyrodniczego. Ale zawsze z pomocą pani. Weronika Furcoń podjęła się tego jakże fascynującego wyzwania i…. udało się! A o co chodzi? W tym eksperymencie przezroczysta ciecz w mgnieniu oka zamienia się w ciecz granatową. Co potrzebujemy, aby wykonać zegar jodowy? Oto potrzebne składniki:
• mąka ziemniaczana
• witamina c w tabletkach
• woda utleniona (3%)
• woda
Sposób wykonania doświadczenia Weronika krok po kroku pokazuje na filmiku (zapraszamy do obejrzenia).
Spytacie na pewno, dlaczego tak się dzieje? Skąd ta zmiana barwy? I dlaczego doświadczenie nosi nazwę „Zegar jodowy”? Kilka słów wyjaśnienia. Od proporcji wymieszanych składników zależy efekt końcowy. Czym więcej dodamy witaminy c, tym dłużej będziemy czekać na zmianę koloru płynu. Czym więcej wodnego roztworu mąki ziemniaczanej, tym ciemniejsza będzie ciecz wynikowa. Dzieje się tak ponieważ reakcja redukcji zachodzi wówczas, gdy w roztworze wyczerpie się nadmiar witaminy c jako środka redukującego jod do jodków-stąd opóźnienie reakcji (dlatego zegar!). Wtedy wydziela się jod, który natychmiast reaguje ze skrobią dając granatowe zabarwienie.
Nauka jest ok, zwłaszcza jak takie interesujące rzeczy dzieją się na naszych oczach…

Kółko przyrodnicze