Wykrywanie skrobi

Zawartość skrobi w różnych produktach żywnościowych można wykryć za pomocą jodyny. Klasy siódme na lekcjach biologii wykonywały doświadczenia, które pokazały, w których produktach jest zawarta skrobia.
Próbie poddaliśmy różne produkty spożywcze. Już teraz wiemy na pewno, że skrobia zawarta jest w mące, pieczywie, ryżu, ziemniakach, kaszach i bananach.
Skąd to wiemy?
Produkty te zmieniły barwę jodyny z żółtej na granatową!😁

Modele komórek

Klasy piąte wiedzą już, że podstawowym elementem budowy wszystkich organizmów są komórki. Mieliśmy już okazję poznać budowę i funkcję komórek zwierzęcych, roślinnych i bakteryjnych. Klasa 5 c wykonała modele komórek z plasteliny i innych materiałów. 🙂
Te modele to prawdziwe dzieła!
👇👇👇

🇵🇱 Narodowe Święto Niepodległości 🇵🇱

„W historii Polski, tak się składa, był kiedyś ponad wiek niewoli;
Jedenastego listopada nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka, by przez szacunek dla przeszłości,
Ten dzień na zawsze, dla Polaka, pozostał Dniem Niepodległości.”
„11 listopada” M. Brykczyński

…. i pozostał. Jego szczególna atmosfera po raz kolejny zagościła w naszej szkole w środę, 10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości. Odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”🎵🇵🇱 i wzięliśmy udział w podniosłym apelu przygotowanym przez uczniów kl. 8c pod opieką nauczycieli historii, p. B. Boczuli, p. H. Sepełowskiej i p. D. Fydrycha.
Uczniowie recytowali wiersze o tematyce patriotycznej, a występy przeplatane były prezentacją pieśni żołnierskich.🎶 Przedstawili również wiele ciekawych informacji dotyczących wydarzeń historycznych związanych z odzyskaniem przez naszą ojczyznę niepodległości. 🇵🇱

Ze względu na trwający stan epidemii uczniowie kl. I-III i kl. IV-VIII świętowali oddzielnie, a hymn odśpiewaliśmy w mniejszych grupach/klasach.

Program artystyczny przygotowany przez uczniów kl. 8c

Szkoła do hymnu

A tak obchodzili Święto Niepodległości nasi najmłodsi uczniowie 🙂

👇👇👇