Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

78 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim, które trwało do 16 maja. Był to największy, waleczny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a jednocześnie pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie.

Żonkil – kwiat, którego płatki układają się w kształt sześcioramiennej gwiazdy – symbolizuje triumf heroizmu nad egoizmem, zwycięstwa miłości nad śmiercią, pamięć, szacunek i nadzieję. 

To symbol pamięci o powstaniu w warszawskim getcie.

Dlaczego?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB).
19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Tak oto żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu i jego bohaterskich mieszkańcach.