Cała szkoła przy ulicy Ludowej czyta dzieciom 📖📚📖

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – powiedziała znana poetka Wisława Szymborska.

Czytanie wspiera rozwój psychiczny dziecka. Rozbudza w dzieciach ciekawość świata, pomaga im zrozumieć siebie i innych, wzmacnia poczucie własnej wartości. Rozwija język i wyobraźnię, ćwiczy pamięć, uczy samodzielnego myślenia i poprawia koncentrację. Chroni dziecko przed uzależnieniem od telewizji i komputerów. Wspólne głośne czytanie buduje mocną więź między  czytającym i dzieckiem, poszerza wiedzę ogólną, uczy wartości moralnych i pomaga w wychowaniu.

19 stycznia 2020 roku w naszej szkole przy ul. Ludowej w klasach młodszych zorganizowany został dzień czytania w ramach akcji „Cała szkoła czyta dzieciom”, a okazją był obchodzony 18 stycznia Dzień Kubusia Puchatka oraz rocznica urodzin A. Milnego – autora książki o tym sympatycznym misiu i jego przyjaciołach.
            Wychowawczynie klas 1-3, p. Martyna Gozdek, p. Renata Majcher i p. Renata Łuczyńska zapoznały dzieci z historią powstania książki pt. „Kubuś Puchatek”, a następnie czytały dzieciom o niezwykłych przygodach Puchatka, Kłapouchego, Prosiaczka, Tygryska i innych bohaterów książki A. Milnego powstałej prawie sto lat temu, a cieszącej się niezmiennie wielkim zainteresowaniem oraz sympatią nie tylko młodych czytelników.
Do wspólnego czytania dzieciom dołączyły również: pedagog szkoły – p. Ewa Obacz, psycholog – p. Maria Ardelli-Baranek oraz wychowawczyni świetlicy – p. Ola Orda. Dzieci poznały też najważniejsze cytaty z Kubusia Puchatka mówiące m. in. o miłości, o przyjaźni, o wartościach w życiu, o trudnościach losu, o strachu przed samotnością. Nie obyło się bez dyskusji.
          Na koniec dzieci rozwiązały zagadki dotyczące bohaterów książki, ułożyły puzzle oraz namalowały swoje ulubione postacie z lektury .
Spotkanie z książką wywołało wiele wzruszeń, dobrych emocji i przemyśleń. Zasłuchane dzieci  na chwilę przeniosły się w świat fantazji i było naprawdę magicznie…✨✨✨

Warto zapamiętać  sposób na życie Kubusia Puchatka i kierować się nim w codzienności:
„Życie jest radosne, więc każdy pretekst jest dobry, żeby tę radość wyrazić”.
Nie zapominajcie więc, że życzliwość, dobroć, wyrozumiałość dla wad i słabości oraz gotowość niesienia pomocy czyni życie szczęśliwym.
Oprac. Renata Łuczyńska