WARSZTATY PIECZENIA ŚWIĄTECZNYCH PIERNIKÓW

Warsztaty wypieku pierników były kolejnym działaniem zorganizowanym w ramach kampanii „Postaw na rodzinę”, miały one na celu integrację uczniów i dostarczenie im pozytywnych wspomnień płynących ze wspólnej zabawy a także przybliżenie dzieciom tradycji oraz historii związanej z pieczeniem świątecznych pierników. Na początku dzieci wysłuchały krótkiej opowieści o historii piernikowego ciasta. Po wysłuchaniu opowieści uczniowie mieli możliwość przygotowania tego niezwykłego ciasta, poznania tajemniczych składników i wykonania własnych ciasteczek o niepowtarzalnych kształtach i wzorach. Z pomocą pań: opiekuna Małego Samorządu Uczniowskiego i pedagoga szkolnego praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Z wielkim zaangażowaniem dzieci wyrabiały ciasto, wałkowały a następnie wycinały przy pomocy foremek różne świąteczne kształty: choinki,, gwiazdki, bałwanki, renifery, serduszka. Następnie słodkie ciasteczka piekły się w szkolnej kuchni. Po szkole unosił się wspaniały zapach korzenno-miodowych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Gdy pierniczki ostygły dzieci pięknie je ozdabiały lukrami, kolorowymi posypkami i świecącymi kuleczkami. Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły przepiękne Miło było patrzeć, jaką radość sprawiła dzieciom ta przedświąteczna zabawa. Warto pamiętać, że wspomnienia, które przynoszą radość pozostają z nami na zawsze. Słodkie pierniczki można obecnie podziwiać na szkolnej wystawie. Gdy nacieszą oczy oglądających, dzieci będą mogły zabrać je do domu, wraz z przepisem, aby mogły kontynuować działania w rodzinnym gronie. Nie ma, bowiem nic przyjemniejszego niż prawdziwa, pachnąca choinka, udekorowana pierniczkami i ciasteczkami własnego pomysłu.
Anna Chęcińska – Witczak- opiekun małego Samorządu Uczniowskiego
Ewa Obacz – pedagog szkolny

Zdjęcia w Galerii.