Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości. J. Piłsudski

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe, obchodzone w dniu 1 marca. Święto upamiętnia żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji, czyli tych, którzy po wycofaniu się z terenów Polski hitlerowskich okupantów nie zaprzestali walki o pełną wolność i niepodległość Ojczyzny i wystąpili przeciwko sowieckiej, komunistycznej dominacji. Dzień 1 marca został wybrany ze względu na rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Miało to miejsce w dniu 1 III 1951 roku w Warszawie, przy ul. Rakowieckiej. Święto jest obchodzone od 2011 roku. 

W lutym br. uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z wystawą poświęconą Żołnierzom Niezłomnym. Została ona przygotowana w oparciu o materiały publikowane przez IPN. Odbyły się także lekcje poświęcone tej tematyce. Wszyscy zainteresowani mogli wykazać się wiedzą i zdolnościami w dwóch konkursach przeprowadzonych pod wspólnym hasłem ” Zapomniani Bohaterowie”.


W kategorii plakat zwycięzcami zostali: Filip Bajron, Angelika Banach i Martyna Tomaszewska. Wyróżnione zostały prace: Aleksandra Bosaka, Jakuba Chorążego, Mikołaja Wilka, Julii Antończak, Alana Podleśnego i Zuzanny Krysztofiak. Zwycięskie plakaty można podziwiać na szkolnych gazetkach i wystawach.
Najlepszą prezentację multimedialną przygotowali: Filip Bajron (I miejsce), Gracjan Leśniak (II miejsce). Wyróżnione zostały prace: Tomasza Ratyny, Oliwii Marek i Natalii Muchy.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie!
Młodzież gimnazjalna poznawała przykłady bohaterstwa Żołnierzy Niezłomnych na lekcjach historii i dyskutowała o współczesnych formach patriotyzmu w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie. Powstały także prace plastyczne, które wyeksponowano w budynku przy ul. Lotniczej.
Wszystkim nauczycielom, którzy zaangażowali się w poszerzenie wiedzy historycznej naszych uczniów serdecznie dziękuję.

H. Sepełowska

Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej http://dzieje.pl/

Zdjęcia w Galerii.