Kolorowo i tanecznie…

O tym, że należy dokładnie czytać etykiety na artykułach spożywczych przekonała nas Weronika Furcoń. W prostym doświadczeniu pokazała, jak wiele sztucznych barwników znajduje się w słodyczach. Obejrzyjcie filmik i przekonajcie się, jak zwykłe kolorowe cukierki „puściły farbę”. Podobno jesteśmy tym, co jemy… Zastanówmy się czasem, ile sztucznych substancji chemicznych kryją słodycze (oprócz ogromnej ilości cukru). Może lepiej sięgnąć po owoce?

Julia i Mateusz Smagiełowie oraz Hania Nóżka zademonstrowali doświadczenie, w którym mogliśmy obejrzeć skaczący popcorn. Do doświadczenia użyli octu, sody, popcornu i wody. Spytacie, dlaczego ziarenka kukurydzy tańczą w wodzie jak szalone? Odpowiedź jest prosta. W reakcji sody oczyszczonej z octem powstaje dwutlenek węgla. Pęcherzyki tego gazu przyczepiają się do ziarenek kukurydzy, przez co unoszą się one do góry. Przy powierzchni gaz odłącza się od ziaren, które opadają na dno. Ale kiedy znów spotkają dwutlenek węgla, płyną do góry i tak w kółko… Tańczący popcorn? Czemu nie, u nas na kółku wszystko możliwe!

Kółko przyrodnicze