IX Festiwal Nauki za nami

W tym roku Festiwal odbywał się pod hasłem: Z nauką na ty… Projekt rozpoczął się udziałem uczniów klas szóstych i siódmych w dwóch konkursach. Pierwszy z nich – konkurs na prezentację multimedialną na temat The best- najważniejsze odkrycia naukowe; drugi – konkurs fotograficzny pod hasłem Przyroda Gór Sowich. 29 marca koło biologiczne brało udział w Nocy Biologów zorganizowanej przez ZSO Chrobry w Bielawie oraz Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego. 2 kwietnia uczniowie klas siódmych i ósmych pojechali na wycieczkę na Wydział Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego, aby obejrzeć pokazy doświadczeń pt. Cyrk fizyczny. 4 kwietnia gościł u nas w szkole mgr Artur Rokosa z tego wydziału. Prezentował on szereg doświadczeń z fizyki wody. 5 kwietnia  rozpoczęliśmy od uroczystości. Podczas gali odbyło się ogłoszenie laureatów konkursów – fotograficznego i na prezentacje multimedialną. Obejrzeliśmy nagrodzone zdjęcia i wysłuchaliśmy zwycięskich prezentacji. Obejrzeliśmy też prezentację o Festiwalu Nauki. Mieliśmy okazję uczestniczyć w krótkim kursie migania prowadzonym przez panie Dominikę Boczulę i Martę Bartman. Poza tym wysłuchaliśmy fragmentu książki G. Kasdebke czytanej przez gościa imprezy dyrektor MZPO panią Ewę Kowalik oraz uczniów naszej szkoły: Maćka Wilka i Michała Słocińskiego, który przedstawił w mistrzowski sposób wersję angielską tekstu. Z resztą Michał po angielsku przywitał i pożegnał uczestników gali. Podczas imprezy uczniowie z koła chemicznego zaprezentowali szereg bardzo ciekawych i efektownych doświadczeń. Imprezę uświetnili zaproszeni goście: z-ca burmistrza miasta Bielawa pan Aleksander Siódmak oraz wspominana wyżej dyrektor MZPO pani Ewa Kowalik.


Tego dnia czekały na uczniów jeszcze dwie atrakcje. Pierwszą z nich była żywa lekcja biologii prowadzona przez Klaps-Art. Z Krakowa. Mieliśmy okazję brać udział w ciekawych zajęciach z udziałem prawdziwych węży. Taka lekcja to niezapomniane wrażenia i emocje, doskonała forma zoo-terapii, która pozwala na poszerzenie wiedzy, rozwijanie zainteresowań, ale także na przełamywanie barier lękowych i obalanie istniejących w społeczeństwie mitów Na pewno informacje zdobyte podczas spotkania zostaną w pamięci na długo. W pamięci? O tak! Przecież po żywej lekcji biologii udaliśmy się na ćwiczenia pamięci, gry i zabawy logiczne poprowadzone przez panie Emilię Seroczyńską oraz Magdalenę Sztandar. Ćwiczenia umysłu zaproponowane przez panie, mogą ułatwiać naukę w szkole oraz dostarczyć przyjemnej zabawy.
Mamy nadzieję, że IX Festiwal Nauki po raz kolejny udowodnił, ze nauka nie musi być nudna, a często bywa całkiem fajna!
Organizatorami Festiwalu byli: p. Elżbieta Zych, p. Janusz Kucharski i p. Ewa Klimczak oraz uczniowie naszej szkoły. Nad stroną techniczną czuwał p. Daniel Fydrych.

Zdjęcia w Galerii.