Tajemnice nauki …

mdrze-mody-naukowiec-47499367

Oj trzeba przyznać, że dzieje się… Podczas zajęć koła przyrodniczego odkrywamy wiele tajemnic i poznajemy odpowiedzi na różne pytania. A trzeba przyznać, że ciekawi świata jesteśmy, jak mało kto. Tym razem zapraszamy Was do obejrzenia filmików z przebiegu przeprowadzanych przez nas eksperymentów. Julia, Hania oraz Dominika udowodniły, że do spalania jest niezbędny tlen.

Ilość gazu i ciśnienie wewnątrz naczynia maleje. Woda z talerzyka zostaje powoli zassała do wnętrza butelki w celu wyrównania powstałej różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz naczynia. Po zgaszeniu świeczki maleje temperatura co dodatkowo powoduje następny spadek ciśnienia. Woda wtedy gwałtownie pędzi w górę, aż do momentu, gdy spadek ciśnienia wewnątrz butelki zostanie wyrównany przez ciśnienie hydrostatyczne powstałego w niej słupa cieczy. Prawda, że ciekawe? Weronika pokazała niebywale ciekawy eksperyment. Przez 10 godzin Trzymała w occie jajko. Sami zobaczcie, co z tego wyszło. Spytacie, dlaczego? Kwas octowy rozpuszcza ważny składnik skorupki, węglan wapnia. To dzięki węglanowi wapnia skorupka jaja jest twarda, dlatego wypłukiwanie go powoduje, że skorupka na początku jest miękka, a potem całkowicie znika, a jajko odbija się od blatu stołu jak piłeczka! Piotrek z kolei pokazał nam jak zrobić ciecz nienewtonowską. Już wiemy, że dla naszych młodych naukowców jest to ulubiony eksperyment. Na pewno niejeden z Was przeprowadzi je w swoim domu, bo materiały do niego potrzebne to zaledwie mąka ziemniaczana i woda. Spytacie skąd nazwa ciecz nienewtonowska? Powstała mieszanina wody i skrobi ziemniaczanej zachowuje się jak ciecz i jak ciało stałe. Jak to się dzieje? Zapraszamy do obejrzenia naszych filmików.

Naukowcy z koła przyrodniczego